Bendroji informacija:
•Praktikos atlikimo laikas: lapkričio 10-26 dienos (40 val. turėjo būti kontaktinės ir 60 val. – nekontaktinės).
•Praktikos vieta: Kauno Veršvų gimnazija.
•Praktikos mentorius: mokytojas metodininkas Mantas Kisielius.
•Vaikų amžiaus grupė: nuo 1 iki 12 klasės (dėmesys orientuotas į 5-12 kl. mokinių pamokas).
•Praktikos atlikimo pobūdis: nuotoliniu būdu.
•Praktika atlikta kartu su kurso drauge Vestina Remeikaite.
Tikslai ir uždaviniai:
•Asistuoti mokytojams įvairiose jų vykdomose veiklose, kaupiant profesinės veiklos praktinį patyrimą bei taikant studijų metu įgytas teorines žinias praktiškai.
•Atliekant paskirtas užduotis siekėme susipažinti ir suprasti mokytojo veiklų visumą: pedagoginės sąveikos su mokiniais ir ugdymo (-si) aplinkų kūrimą, ugdymo planavimą, vadovavimą ugdymo procesui pamokoje ir neformaliose veiklose, mokinių pažinimą, pasiekimų ir pažangos vertinimą bei įsivertinimą, motyvacijos skatinimą ir paramos jiems teikimą.
•Praktikos pabaigoje turėjome apžvelgti ir apibendrinti savo asistavimą kaip nuoseklaus ugdymo proceso dalį, apmąstyti, ką turėtume išmokti, kokius gebėjimus, nuostatas išsiugdyti studijų metu ir savarankiškai, kad taptume profesionaliomis mokytojomis.
Kompetencijos. Specialiosios pedagogo kompetencijos.
Profesinės partnerystės:
•Bendradarbiavimas su mentoriumi (kito šokio žanro specialistu), kuriant praktikos užduočių planą (įvairesnio pobūdžio užduočių paruošimas) ir aptariant jų įgyvendinimą pamokų metu.
•Kilę iššūkiai:
1.Kaip turint patirties dirbant šiuolaikinio šokio mokytoja, bet nemokant pramoginių šokių galėsiu prisidėti prie šio šokio pamokų vedimo.
2.Praktikos atlikimas nuotoliniu būdu iš kitos šalies: kilo ryšio problemų, buvo klausimų, kaip reikės perduoti informaciją didelei grupei vaikų iš kompiuterio ekrano.
•Atliktos užduotys:
1.Sukurtas mankštos video įrašas, remiantis apšilimo pratimais, kuriuos mentorius atlieka su vaikais (8 kl.);
2.Vaikai su kolegės pagalba atliko pasakos motyvais paremtą mankštą (1 kl.);
3.Su 11-12 klasės moksleiviais atlikta užduotis „Klausyk, įsivaizduok, pasidalink“ – diskusiją apie pamokų metu naudojamą muziką ir kaip jos emocinė įtaka gali turėti pokyčių šokio atlikime.
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Atlikdama būsimas praktikas arba jau dirbdama pedagoginį darbą, bendradarbiaujant su skirtingų sričių specialistais. Tokiu būdu vaikai įgaus platesnį suvokimą, kas yra šokis, kokią įtaką jis gali turėti emocinei ir fizinei sveikatai, ugdant kitus vaiko gebėjimus, talentus.
Tinklaveikos:
•Šios kompetencijos praktikos metu nepavyko ugdyti, dėl praktikos atlikimo nuotoliniu būdu.
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Norėdama vaikams suteikti platesnį šokio suvokimą, glaudžiai bendradarbiausiu su įvairiomis šokio studijomis, teatrais, organizuosiu išvykas į šias įstaigas (su mokiniais dalyvautume šokių pamokose, stebėtume šokio spektaklius, dalyvautume kaip stebėtojai ir atlikėjai įvairiuose šokio festivaliuose), diskusijas su šokėjais, choreografais.
•Kodėl tai svarbu? Šokis turi būti suvokiamas emociškai, fiziškai ir intelektualiai, dėl to svarbu bendradarbiauti su skirtingų sričių specialistais formuojant pilnavertį ugdymo planą. Taip pat svarbu bendradarbiauti su skirtingomis institucijomis, kad vaikams būtų suteiktos galimybės suvokti šokį iš įvairių perspektyvų.
Bendravimo ir bendradarbiavimo:
•Bendravimas vyko su mentoriumi Mantu Kisieliumi - aptarėme praktikos tikslus, uždaviniai buvo pritaikyti derinant mano ankstesnę pedagoginę patirtį ir studijų metu įgytas žinias, užduotys buvo parinktos remiantis skirtingoms klasėms skirtų šokio pamokų pobūdžiu.
•Pokalbių su mentoriumi metu aptarėme:
1.Pamokų metu keliamus ugdymo tikslus, uždavinius, kuo jie skiriasi skirtingose amžiaus grupėse. Pavyzdžiui, jaunesnio amžiaus mokinių pamokose daugiau dėmesio skiriama ritmo suvokimui ir atkartojimui. Tuo tarpu vyresnio amžiaus mokiniams daugiau dėmesio skiriama sudėtingesnių žingsnių derinių mokymuisi, suvokimui, kad šokis turi perduoti konkrečią emociją.
2.Mokinių mokymosi ir elgesio ypatumus pamokų metu. Aptariami mokinių dėmesio išlaikymo bei darbo su vaikais, turinčiais specialių poreikių ar psichologinių problemų, ypatumus.
•Bendradarbiavimas vyko su Vestina Remeikaite. Praktiką atlikant nuotoliniu būdu, ji suteikė galimybę stebėti pamokos transliaciją per savo technines priemones (kompiuterį, telefoną), kartu su mentoriumi ji paruošė pamokos erdvę mano mankštos įrašo rodymui. Taip pat kartu su vaikais, atliko mano paruoštą pasaką-mankštą. Mūsų bendradarbiavimas buvo glaudus: kasdien derindavome kitos dienos užduotis, jų įgyvendinimą bei kartu sprendėme kylančius iššūkius.
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Bendravimą su mokiniais ir jų tėvais geriau vykdysiu tuomet, kai su jais dirbsiu kontaktiniu būdu. Jau turėdama darbo patirties švietimo ir socialinių paslaugų srityje galiu teigti, jog šią kompetenciją intensyviai ugdysiu tolimesnėje savo pedagoginėje veikloje.
Ugdytinio ir jo aplinkos pažinimo:
•Ši kompetencija buvo tobulinama keliais būdais.
1.Pamokų stebėjimo metu buvo analizuojamos mokinių emocijos, dėmesio koncentracija, bendravimo su mokytoju ir tarpusavyje pobūdis, tai buvo fiksuojama dienoraščiuose. Geriausiai šią kompetenciją pavyko ugdyti su 11-12 klasių mokiniais. Su jais atlikome užduotį „Klausyk, įsivaizduok, pasidalink“, kurios metu klausėme dainos, pagal kurią jie mokosi atlikti Ča Ča Ča šokio žingsnių derinį. Mokiniai turėjo įvardyti, ką jaučia jos klausydami, pasakyti po vieną dainos sukeliamą emociją, bendrai sugalvoti pavadinimą šokiui ir pagal tai dar kartą atlikti šokį. Tokiu būdu aptarėme, kaip muzika gali šokiui turėti emocinę įtaką, pagyvinti šokio atlikimą.
2.Praktikos metu turėjau pokalbį su vienuoliktoke, su kuria kalbėjome apie mikroklimatą gimnazijoje, santykius su mokytojais ir klasės draugais, kodėl ji pasirinko šokių pamokas iš pasirenkamų dalykų sąrašo. Tuomet trumpai aptarėme mano pateiktą užduotį, ką naujo ji sužinojo ar suprato.
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Turėdama gyvą kontaktą su mokiniais: gyvai su jais atlikčiau įvairias technines, kūrybines ir improvizacines užduotis, organizuočiau diskusijas įvairiomis su šokiu susijusiomis temomis, kaip jie jaučiasi šokių pamokų metu, suteikčiau jiems pagalbą, jei matyčiau, kad jie patiria problemų.
Kompetencijos. Bendrosios pedagogo kompetencijos.
Refleksijos ir įsivertinimo, nuolatinio tobulėjimo:
•Šią kompetenciją ugdžiau visos praktikos metu bendraudama su mentoriumi (aptariant mano įsitraukimo į pamokas galimybes, analizuojant, kas pavyko, ką galima tobulinti ir pan.), pildydama dienoraščius, dalyvaudama praktikos aptarimo pokalbiuose su praktikos vadove ir kurso draugėmis.
•Po įsimintino įvykio pamokų metu, situacijas detaliai aprašydavau dienoraščiuose, pasižymėdavau, ką galėčiau daryti panašiai ar kitaip nei mentorius, dėl kai kurių situacijų konsultavausi su specialistais (pavyzdžiui, su mokytoja, turinčia virš 40 metų darbo patirties su specialius ugdymosi poreikius turinčiais mokiniais).
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Kylančius iššūkius būsimose praktikose arba pedagoginiame darbe, refleksiją ir įsivertinimą atliksiu po kiekvienos pamokos, sudėtingas situacijas ar kylančius iššūkius aptarčiau su kitais įstaigos darbuotojais arba pažįstamais specialistais, dalyvaučiau mokymuose, skirtuose ugdyti konkrečius, man trūkstamus gebėjimus.
Socialinės emocinės:
•Šią kompetenciją sekėsi tobulinti gan sunkiai, dėl praktikos atlikimo nuotoliniu būdu, tiesioginės komunikacijos su mokiniais trūkumo.
•Praktikos metu tapau atidesnė mokinių emocijoms, jų pokyčiams pamokos metu, bei mokytojo reakcijoms į nepageidaujamą vaikų elgesį (pavyzdžiui, bręstantį konfliktą tarp dviejų mokinių). Turėjau galimybę sužinoti, kaip mokytojas gali elgtis tam tikroje situacijoje, koks turi būti jo bendravimo su mokiniais pobūdis.
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Tiesiogiai bendraudama su mokiniais, perduodama jiems informaciją arba kartu su jais atlikdama užduotis, matydama jų emocijas ir korektiškai į jas reaguodama. Tuo pat metu, kilus sudėtingoms situacijoms, jas analizuočiau ir spręsčiau su kitų įstaigos darbuotojų pagalba (pavyzdžiui, psichologais, socialiniais darbuotojais, klasės vadovais ir pan.).
Skaitmeninio raštingumo:
•Šią kompetenciją praktikos metu ugdžiau sėkmingai, nes mokiniams informaciją pateikdavau keliais skirtingais būdais:
1.Derindama įrašytos mankštos atlikimą su kolegės pagalba;
2.Rodant įrašytą mankštą su projektoriaus pagalba;
3.Bendraujant su mokiniais nuotoliniu būdu per kompiuterio ekraną;
4.Turint asmeninį pokalbį su mokine per Zoom.
•Kaip šią kompetenciją ugdysiu ateityje? Šią kompetenciją ateityje ugdyti labiau, nes šokis yra vienas tų subjektų, kurį geriausia mokytis kontaktiniu būdu. Tai nėra vien informacijos pateikimas ir atkartojimas, bet viso kūno (fizinio, emocinio ir dvasinio) panaudojimas atliekant estetinius judesius pagal muziką, siekiant atskleisti sudėtingas emocijas ir idėjas. Todėl norėčiau žinoti daugiau galimybių, kaip būtų galima vykdyti šokių pamokas arba ugdyti mokinių šokio gebėjimus nuotoliniu būdu arba per skaitmenines priemones.
Praktikos metu atliktas užduotis, ataskaitą ir atsiliepimus galima rasti čia: https://www.dropbox.com/sh/w0fbvhcwqq9upfx/AADs5OLqnz64uebB2Sn-Km3Ma?dl=0
Comments