Mokant bet kokio šokio pagrindų, svarbu lavinti mokinių klausą ir muzikalumą. Norint tai pasiekti, reikia nuo ankstyvo amžiaus vaikus mokinti girdėti muziką, suprasti jos niuansus, kad jie gebėtų ją perteikti artikuliuotu judesiu.
Dėl to norėčiau pateikti pavyzdžių, kaip šokių mokytojai gali ugdyti mokinių muzikalumą savo pamokose, skatinti juos kokybiškiau judėti pagal girdimą muziką bei geriau suprasti girdimų garsų specfiką.
Pirmoje straipsnio dalyje pristatysiu muzikalumo ugdymą per kūno judesius, naudojant E. Dalcroze Euritmikos metodą.
Antroje dalyje pristatysiu muzikalumo ugdymą per ritmavimą, naudojant J. Wuytack muzikinio žemėlapio metodą.
Abiejuose dalyse bus susipažinimo arba apšilimo pratimai, po kurių seks pagrindinės užduotys. Prie jų bus pridedami galimi pasunkinimai, jei užduotys vaikams yra per lengvos.
Užduotys skirtos 10-11 metų vaikams.
E. Dalcroze - Euritmika
Taikant šį metodą didžiausias dėmesys fokusuojamas į ritmą, kuris suvokiamas plačiausia prasme. Muziką girdime ne tik ausimis, bet ir pajaučiame visu kūnu, nes tai sustiprina muzikos išgyvenimą, ugdo muzikalumą.
Vienas iš esminių euritmikos mokymo principų - garsas gali būti transformuotas į judesį, o judesys –į garsą.
Euritminio lavinimo tikslas - lavinti vaikų gebėjimą suvokti, išreikšti ir vystyti visų muzikos elementų: melodijos, ritmo, dinamikos, harmonijos, formos ir stiliaus supratimą per fizinį judesį.
1) Susipažinimas/apšilimas. Su vaikais sėdime rate. Pasakau savo vardą pagal sugalvotą ritmą ir akomponuoju jį judesiu. Visi vaikai pakartoja. Šią eigą tęsiame, kol susipažįstame su visais vaikais.
Pratimas „Garsas = Judesys”. Aš parodau judesius ir vaikai turi juos įgarsinti. Tuomet kitas vaikas parodo judesius – vaikai juos įgarsina. Tai pakartojam kelis kartus.
Pasiskirstom po du. Vienas vaikas rodo judesius, kitas juos įgarsina (apie 2 min.). Apsikeičiame vietomis.
2) Muzikos atkartojimas per judesį. Vaikai vaikšto po erdvę. Priklausomai nuo dainos ritmo, vaikai turi savo ėjimu prie jo prisitaikyti. Jei jie išgirsta aukštus garsus, jie turi pašokti. Jei išgirsta žemus garsus – turi pritūpti, bet ėjimo ritmas išlieka.
Dainos pavyzdys: Bizet – Carmen. Nuoroda: https://youtu.be/pmuFOuh3QHs
Vaikams tik einant ir palaikant muzikos ritmą, vaikai rankomis atvaizduoja girdimą muziką (stiprius, plaukiančius ar kitokio pobūdžio garsus).
Vaikai sustoja poromis. Jie yra vienas kito veidrodžiai. Vienas vaikas rodo judesius pagal girdimą muziką, jo partneris juos atkartoja. Iš pradžių juda tik rankos, po to ir visas kūnas. Po kurio laiko, vaikai apsikeičia vaidmenimis.
Po 3 min poros išsiskiria ir susieina į naujas poras. Užduotis kartojama iki kol visi būna vienas su kitu pašokę.
J. Wuytack – muzikiniai žemėlapiai
Muzikogramoje įprasta muzikinė notacija pakeičiama simbolių sistema, kurios pagalba galima padėti suvokti visą kūrinio struktūrą.
Muzikinių žemėlapių taikymo vaikų veiklose esminiai principai:
•Multimedijos principas: išsaugojimas atmintyje geresnis, kai naudojami žodžiai ir vaizdai.
•Laiko gretimumo principas: vaikai geriau mokosi, kai atitinkami žodžiai ir vaizdai yra pateikiami tuo pačiu metu, o ne vienas po kito.
1) Susipažinimas/apšilimas. Visi sėdime rate. Išmokstame ketvirtines ir aštuntines natas plodami pirmiausia delnais, po to ant kitų kūno dalių, suplojant su kaimynu delnais. Tuomet galime sukurti ritmą ir jį pakartoti. Pvz., titititi, ta ta. Ti plojame delnais su kaimynu, ta – į kojas.
Po to, kiekvienas sukuria savo ritmą, jį suploja ir mes bendrai jį pakartojame. Vaikas gali ploti bet kur. Tokiu būdu pakartojame visų sukurtus ritmus. Jeigu nori, vaikai gali naudotis lazdelėmis, kad išgautų garsus.
2) Muzikograma pagal Bizet - Carmen (iki 1:02).
Pirmiausia, išskaidom girdimą muziką į vientisą ritmą, su ketvirtinėmis ir aštuntinėmis natomis. Jį suplojame su vaikais pagal muziką. Tuomet parodau vaikams savo sudarytą muzikogramą ir supažindinu su simboliais.
Jeigu yra brūkšnys arba kreivė – braukiame pirštu ore. Jeigu taškas – bakstelime į orą. Pabandome su vaikais kelis kartus sekti muzikogramą klausant dainos ir atlikti judesius.
Norint pasunkinti užduotį, galima simbolius paversti gestais arba judesiais. Brūkšnys reiškia plojimą į krūtinę, taškai – mušti ritmą į šlaunis, bangos – moti delnais.
Linkiu sėkmės išbandant šiuos metodus savo pamokose!
Comments