Šiandieninėje švietimo sistemoje vis daugiau dėmesio skiriama vaikų, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, įtraukimui į bendrojo ugdymo įstaigas. Mokyklose vis labiau akcentuojant įtraukųjį ugdymą, svarbu suteikti mokytojams kuo daugiau metodinės medžiagos, kad jie būtų pasiruošę ne tik padėti šiems vaikams lengviau įsitraukti į pamokas ir ugdyti savo gebėjimus, bet kartu kurti atvirą bendruomenę, kurioje visi mokiniai turėtų galimybę kokybiškai mokytis.
Todėl noriu pristatyti vieną iš galimų meninių judesio pratimų, kurie leistų šokių mokytojams arba pradinių klasių auklėtojams įtraukti mokinius, turinčius intelekto sutrikimą, į bendrą šokių pamoką.
Amžiaus grupė, kuriai skirtas pratimas: 1-4 klasės.
Trukmė: 35-40 minutės.
Tikslas: judesių greičio ir amplitudės mokymasis spalvų, asociacijų ir istorijos kūrimo pagalba. Skatinamas vaikų kūrybiškumas, socialumas, įsitraukimas į kūrybinę veiklą.
Mokymo uždavinys: atlikdami meninį judesio pratimą su trijų spalvų skraistėmis (mėlyna, žalia, raudona), mokiniai mokės atskirti ir atlikti trijų greičių ir amplitudžių judesius.
Rezultatas: vaikai išmoks sieti judesio greitį su konkrečia spalva: mėlyna (judesys lėtas, platus), žalia (judesys greitesnis, papildytas pašokimais), raudona (judesys greitas, staigus). Vaikai, turintys intelekto sutrikimą, skatinami sieti judesį su spalva, įsitraukti į bendrą šokio pamoką, jaustis patogiai grupiniuose užsiėmimuose.
Priemonės: kompiuteris su muzikos kolonėlėmis, trijų spalvų skraistės kiekvienam vaikui (mėlynos, žalios ir raudonos spalvos).
Muzika: rami, meditacinė, su gamtos garsais. Pavyzdys: https://www.youtube.com/watch?v=eYjjEmirdVw
Eiga: mokiniai suranda erdvėje patinkančią vietą. Kiekvienam vaikui paduodama mėlynos spalvos skraistė. Mokiniams yra pasakoma užduotis: pamokos metu gausite po mėlynos, žalios ir raudonos spalvos skraistes. Kiekviena spalva reiškia skirtingus judesių greičius. Mokysimės pagal spalvas atlikti tam tikrus judesius, kuriuos pamokos pabaigoje sujungsime į istoriją ir sukursime šokį.
Įjungiama muzika.
· Pirma užduotis (5 min.). Turite mėlyną skraistę. Judėkite erdvėje įsivaizduodami, kad esate baseine, plaukiate vandenyje. Jūsų judesiai platūs, lėti, galite pakilti, nusileisti. Svarbiausia, kad judesiai būtų platūs, lengvi, kaip mėlyna spalva. Jauskite spalvos skleidžiamą vėsumą ir judėkite erdvėje lėtai, plačiai ir lengvai, kaip vanduo. Tarsi būtumėte vandenyje ir plauktumėte. Judėkite kartu su skraiste, tegu ji padeda jums judėti.
· Antra užduotis (5 min.) (vaikams judant mėlynos spalvos skraistės surenkamos ir paduodamos žalios spalvos skraistės). Dabar turite žalią spalvą ir judėsime tarsi būtume pievoje, kur yra daug žalios žolės. Vis dar judate lėtai, bet atsiranda pašokimai. Norite peršokti akmenuką, duobutę. Galite apsisukti su skraiste, išmesti ją į orą ir pagauti. Jūs žaidžiate pievoje ir džiaugiatės malonia šiluma.
· Trečia užduotis (5 min.) (vaikams judant žalios spalvos skraistės surenkamos ir paduodamos raudonos skraistės). Dabar turite raudoną spalvą ir judėsite kaip ugnelės. Kokia būna ugnis? Ji būna greita, staigi, plyksinti. Pabandykite judėsi greitai, staigiai pašokti, žaiskite su skraiste. Jūs esate ugnelės ir drąsiai judate erdvėje. Įsivaizduokite, kad esate karšti kaip ugnys. Jūsų skraistės yra liepsnos, tad judėkite po erdvė drąsiai, pabandykite atlikti greitus, smulkius judesius.
· Ketvirta užduotis (10 min.) (vaikams paduodamos visų spalvų skraistės). Dabar mes sujungsime viską į istoriją apie nuotykius gamtoje. Paimame mėlynos spalvos skraistę į dešinę ranką, kitas dvi laikome kitoje rankoje. Dabar judėsime pagal mėlyną spalvą, reiškia lėtai, plaukiančiai, plačiai, tarsi plauktume upelyje. Mes jaučiame vandens vėsumą, mūsų judesiai lėti, platūs, mes nardome vandenyje.
· Dabar išlipame į krantą ir dešine ranka laikome tiktai žalios spalvos skraistę. Prisiminkime, kaip judėjome turėdami žalios spalvos skraistę? Taip, tarsi būtume pievoje. Vaikščiokime pievoje lėtai, plačiai, tačiau vis kažką peršokime. Galite ir pabūti žolėje, pasirutulioti ir vėl atsikelti. Žaiskite žolėje su skraiste. Tegu ji šoka kartu su jumis.
· Dabar mes tampame ugnelėmis ir dešinėje rankoje laikome tiktai raudonos spalvos skraistę. Mūsų judesiai pasidaro greiti, energingi, mes drąsiau pašokame. Šokite su skraiste, tegu ji būna jūsų liepsnelė.
· Paskutinė užduotis (5 min.) – dabar galite šokti su bet kurios spalvos skraiste, bet turite šokti taip, kad būtų aišku, pagal kurią spalvą šokate. Jeigu šokate pagal mėlyną, jūsų judesiai turi būti platūs ir lėti, tarsi plauktumėte. Jei žalia – jūs esate pievoje ir vis kažką peršokate. Jei raudona – jūs esate greiti, energingi. Parodykite, kaip šokate pagal mėlyną, žalią arba raudoną spalvą.
Aptarimas (5-10 min.):
Ar patiko užduotis?
Kas labiausiai patiko?
Kokia spalva judėti patiko labiausiai?
Kaip jautėtės?
Ar kilo kokių iššūkių?
Menini pratimą sugalvojo Justina Kiuršinaitė.
Comments